HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home
STORAGE
512 GB SSD
DISPLAY
15.6 Inches
PROCESSOR
14th Gen Intel Core 3i 100U
PERFORMANCE
Integrated
RAM
8 GB
BATTERY
Li-Ion
PRICE_IN_INDIA
47710HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Specification
GENERAL
| Type | Business |
| Brand | HP |
| Model | Professional 15 (2026) |
| Series | Professional 15 (2026) |
| Os | Windows 11 Home |
| Operating system type | 64-bit |
| Dimensions wxhxd | 35L x 1.8W x 23Th Centimeters |
| Weight | 1.5 Kg |
| Colors | Turbo Silver |
| Price in india | 47710 |
STORAGE
| Hdd capacity | 512 GB SSD |
| Hdd type | SSD |
DISPLAY DETAILS
| Display size | 15.6 Inches |
| Display resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Display type | LED |
| Display features | Full HD Anti-glare Display |
| Display touchscreen | No |
PERFORMANCE
| Processor | 14th Gen Intel Core 3i 100U |
| Graphic processor | Integrated |
| Clock speed | 4.7 Ghz |
PROCESSOR
| Processor variant | 100U |
MEMORY
| Capacity | 8 GB |
| Ram type | DDR4 |
| Memory slots | 1 |
| Memory layout | 1x8 Gigabyte |
BATTERY
| Battery cell | 3 cell |
| Battery type | Li-Ion |
| Power supply | 41 Watt Hours |
NETWORKING
| Secondary camrearfacing | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | v5.3 |
| Usb 32 slots | 3 |
| Wireless lan | 802.11 b/g/n/ax |
| Hdmi | Yes |
| Inbuilt microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
PORTS
| Headphone jack | Yes |
| Microphone jack | Yes |
PERIPHERALS
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Backlit keyboard | No |
| Pointing device | Touchpad with Multi-Touch Gestures Enabled |
| Optical drive | No |
OTHERS
| Sales package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
OTHER DETAILS
| Importer | HP India Sales Pvt Ltd |
| Manufacturer | HP India Sales Pvt Ltd |
| Country of origin | China |
| Packer | HP India Sales Pvt Ltd |
People Searching for..
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in USA | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Doller |
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in UK | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Pound |
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in UAE | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Dirham |
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Saudi Arab | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Riyal |
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in China | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Yuan |
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Pakistan | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in PAK Rupee |
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Bangaladesh | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Taka |
| HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Japan | HP Professional 15 (2026) Laptop 14th Gen Intel Core 3i 100U/8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Yen |