HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home
STORAGE
512 GB SSD
DISPLAY
15.6 Inches
PROCESSOR
13th Gen Intel Core i5-13420H
PERFORMANCE
Nvidia GeForce RTX 3050
RAM
16 GB
BATTERY
Li-Ion
PRICE_IN_INDIA
76900HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Specification
GENERAL
| Type | Gaming |
| Brand | HP |
| Model | fa2196TX |
| Series | Victus |
| Os | Windows 11 Home |
| Operating system type | 64-bit |
| Dimensions wxhxd | 35.8L x 24W x 2.3Th Centimeters |
| Weight | 2.29 Kilograms |
| Colors | Performance Blue |
| Price in india | 76900 |
STORAGE
| Hdd capacity | 512 GB SSD |
| Hdd type | SSD |
DISPLAY DETAILS
| Display size | 15.6 Inches |
| Display resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Display type | LED |
| Display features | Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Display |
| Display touchscreen | No |
PERFORMANCE
| Processor | 13th Gen Intel Core i5-13420H |
| Graphic processor | Nvidia GeForce RTX 3050 |
| Clock speed | 4.6 GHz |
PROCESSOR
| Processor variant | 13420H |
MEMORY
| Capacity | 16 GB |
| Ram type | DDR4 |
| Memory slots | 1 |
| Memory layout | 1x16 Gigabyte |
BATTERY
| Battery type | Li-Ion |
| Power supply | 52.5 Watt Hours |
NETWORKING
| Secondary camrearfacing | No |
| Bluetooth | Yes |
| Usb 32 slots | 3 |
| Wireless lan | 802.11 b/g/n/ax |
| Hdmi | Yes |
| Inbuilt microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
PORTS
| Headphone jack | Yes |
| Microphone jack | Yes |
PERIPHERALS
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Backlit keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad with Multi-Touch Gestures Enabled |
| Optical drive | No |
OTHERS
| Sales package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
OTHER DETAILS
| Importer | HP India Sales Pvt Ltd |
| Manufacturer | HP India Sales Pvt Ltd |
| Country of origin | China |
| Packer | HP India Sales Pvt Ltd |
People Searching for..
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in USA | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Doller |
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in UK | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Pound |
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in UAE | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Dirham |
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Saudi Arab | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Riyal |
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in China | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Yuan |
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Pakistan | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in PAK Rupee |
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Bangaladesh | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Taka |
| HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Japan | HP fa2196TX Laptop 13th Gen Intel Core i5-13420H/16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home Price in Yen |