HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home
STORAGE
512 GB
DISPLAY
15.6 Inches
PROCESSOR
Intel Core 5 210H
PERFORMANCE
NVIDIA GeForce RTX 3050 A
RAM
24 GB
BATTERY
Li-Ion
PRICE_IN_INDIA
95990HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Specification
GENERAL
| Type | Gaming |
| Brand | HP |
| Model | fa2500TX |
| Series | Victus |
| Os | Windows 11 Home |
| Operating system type | 64-bit |
| Dimensions wxhxd | 25.5L x 35.8W x 2.4Th Centimeters |
| Weight | 2.29 Kilograms |
| Colors | Mica Silver |
| Price in india | 95990 |
STORAGE
| Hdd capacity | 512 GB |
| Hdd type | SSD |
DISPLAY DETAILS
| Display size | 15.6 Inches |
| Display resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Display type | LED |
| Display features | Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Display |
| Display touchscreen | No |
PERFORMANCE
| Processor | Intel Core 5 210H |
| Graphic processor | NVIDIA GeForce RTX 3050 A |
| Clock speed | 4.8 Ghz |
PROCESSOR
| Processor variant | 210H |
MEMORY
| Capacity | 24 GB |
| Ram type | DDR5 |
| Memory slots | 1 |
| Memory layout | 1x24 Gigabyte |
BATTERY
| Battery cell | 3 cell |
| Battery type | Li-Ion |
| Power supply | 52.5 Watt Hours |
NETWORKING
| Secondary camrearfacing | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | v5.4 |
| Usb 32 slots | 3 |
| Wireless lan | 802.11 b/g/n/ax |
| Hdmi | Yes |
| Inbuilt microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
PORTS
| Headphone jack | Yes |
| Microphone jack | Yes |
PERIPHERALS
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Backlit keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad with Multi-Touch Gestures Enabled |
| Optical drive | No |
OTHERS
| Sales package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
OTHER DETAILS
| Importer | HP India Sales Pvt Ltd |
| Manufacturer | HP India Sales Pvt Ltd |
| Country of origin | China |
| Packer | HP India Sales Pvt Ltd |
People Searching for..
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in USA | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Doller |
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in UK | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Pound |
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in UAE | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Dirham |
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Saudi Arab | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Riyal |
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in China | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Yuan |
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Pakistan | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in PAK Rupee |
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Bangaladesh | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Taka |
| HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Japan | HP fa2500TX Laptop Intel Core 5 210H/24 GB/512 GB/Windows 11 Home Price in Yen |