MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11
STORAGE
512GB SSD
DISPLAY
14 Inches
PROCESSOR
12th Gen Intel Core i3 1215U
PERFORMANCE
Intel UHD
RAM
16GB
BATTERY
Li-Po
PRICE_IN_INDIA
36490MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Specification
GENERAL
| Type | Notebook |
| Brand | MSI |
| Model | C12MO-1402IN |
| Series | Modern 14 |
| Os | Windows 11 |
| Operating system type | 64-bit |
| Dimensions wxhxd | 31.9L x 22.3W x 1.9Th Centimeters |
| Weight | 1.4 Kg |
| Colors | Urban Silver |
| Price in india | 36490 |
STORAGE
| Hdd capacity | 512GB SSD |
| Hdd type | SATA |
DISPLAY DETAILS
| Display size | 14 Inches |
| Display resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Display type | LED |
| Display features | Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Display |
| Display touchscreen | No |
PERFORMANCE
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Graphic processor | Intel UHD |
| Clock speed | 0.9 Ghz |
PROCESSOR
| Processor variant | 1215U |
MEMORY
| Capacity | 16GB |
| Ram type | DDR4 |
| Memory slots | 2 |
| Memory layout | 2x8 Gigabyte |
BATTERY
| Battery type | Li-Po |
NETWORKING
| Secondary camrearfacing | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | Yes, v5.3 |
| Usb 20 slots | 1 |
| Usb 30 slots | 2 |
| Wireless lan | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Hdmi | Yes |
| Inbuilt microphone | Yes |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
PORTS
| Headphone jack | Yes |
| Microphone jack | Yes |
PERIPHERALS
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Backlit keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad with Multi-Touch Gestures Enabled |
| Optical drive | No |
OTHERS
| Sales package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
OTHER DETAILS
| Importer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Manufacturer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
| Country of origin | China |
| Packer | MSI, MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTDNo.88, East Qianjin Road Kunshan City Jiangsu China |
People Searching for..
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in USA | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Doller |
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in UK | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Pound |
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in UAE | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Dirham |
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Saudi Arab | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Riyal |
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in China | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Yuan |
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Pakistan | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in PAK Rupee |
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Bangaladesh | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Taka |
| MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Japan | MSI C12MO-1402IN Laptop 12th Gen Intel Core i3 1215U/16GB/512GB SSD/Windows 11 Price in Yen |