Infinix Hot 70
BATTERY
5600 mAh
STORAGE
256 GB
DISPLAY
6.78 inches (17.22 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Helio G100
RAM
4 GB
CAMERA
50 MP + 2 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Infinix Hot 70 Specification
BATTERY
| Capacity | 5600 mAh |
| Quick charging | Yes, 45W |
STORAGE
| Storage type | UFS 2.2 |
| Internal memory | 256 GB |
DESIGN
| Weight | 195 grams |
| Thickness | 7.64 mm |
| Height | 167.92 mm |
| Width | 79.12 mm |
DISPLAY
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen resolution | 720x1576 px (HD+) |
| Display type | LCD |
| Brightness | 560 nits |
| Hbm brightness | 700 nits |
| Screen to body ratio calculated | 84.75 % |
| Pixel density | 256 ppi |
| Screen size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Aspect ratio | 20:9 |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor position | Side |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Nfc | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Volte | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Network support | 5G Not Supported, 4G |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
PERFORMANCE
| Ram type | LPDDR4X |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Chipset | MediaTek Helio G100 |
| Fabrication | 6 nm |
| Architecture | 64 bit |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Ram | 4 GB |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
CAMERA
| Physical aperture | F1.85 |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture"],["Primary","8 MP","f/2.0"]]} |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Auto focus | Yes |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture"],["Primary","50 MP","f/1.85"],["Secondary","2 MP",""]]} |
| Front camera physical aperture | F2.0 |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
GENERAL
| Custom ui | XOS |
| Brand | Infinix |
| Launch date | Upcoming |
| Operating system | Android v16 |
| Quick charging | Yes |
| Model | Hot 70 |
| Network | 5G: Not Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Rear camera | 50 MP + 2 MP |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Infinix Hot 70 Price in USA | Infinix Hot 70 Price in Doller |
| Infinix Hot 70 Price in UK | Infinix Hot 70 Price in Pound |
| Infinix Hot 70 Price in UAE | Infinix Hot 70 Price in Dirham |
| Infinix Hot 70 Price in Saudi Arab | Infinix Hot 70 Price in Riyal |
| Infinix Hot 70 Price in China | Infinix Hot 70 Price in Yuan |
| Infinix Hot 70 Price in Pakistan | Infinix Hot 70 Price in PAK Rupee |
| Infinix Hot 70 Price in Bangaladesh | Infinix Hot 70 Price in Taka |
| Infinix Hot 70 Price in Japan | Infinix Hot 70 Price in Yen |