OnePlus Nord CE 6 Lite 5G
BATTERY
7000 mAh
STORAGE
256 GB
DISPLAY
6.72 inches (17.07 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Dimensity 7400 Apex
RAM
8 GB
CAMERA
50 MP + 2 MP
PRICE_IN_INDIA
-1OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Specification
DESIGN
| Height | 165.9 mm |
| Width | 76.0 mm |
| Ruggedness | Dust Proof |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP64 |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 208 grams |
STORAGE
| Storage type | UFS 3.1 |
| Expandable memory | Yes, Up to 2048 GB |
| Internal memory | 256 GB |
BATTERY
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick charging | Yes, 45W Super VOOC Charging |
DISPLAY
| Screen resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Screen size | 6.72 inches (17.07 cm) |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 91.4 % |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Brightness | 800 nits |
| Hbm brightness | 1000 nits |
| Pixel density | 392 ppi |
| Screen to body ratio calculated | 86.47 % |
| Aspect ratio | 20:9 |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Gps | Yes with Glonass |
| Sim 1 | {"text":"5G bands, 4G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28"],["","TDD N40 / N41 / N77 / N78"],["4G bands","TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5)"]]} |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network support | 5G, 4G |
| Sim 2 | {"text":"5G bands, 4G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28"],["","TDD N40 / N41 / N77 / N78"],["4G bands","TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5)"]]} |
| Volte | Yes |
| Nfc | No |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
PERFORMANCE
| Ram type | LPDDR5 |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Apex |
| Ram | 8 GB |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
MULTIMEDIA
| Stereo speakers | Yes |
| Audio jack | USB Type-C |
CAMERA
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Pixel Size","Focal Length"],["Primary","8 MP","f/2.0","1.12µm","25 mm"]]} |
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @30 fps","Full HD @30/60/120 fps","HD @30/60/120/240 fps"]} |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Lens Features","Aperture","Sensor Size","Sensor Name","Pixel Size","Zoom","Focal Length"],["Primary","50 MP","","f/1.8","1/2.88\"","OmniVision OV50D40","0.61µm","upto 10x Digital Zoom","27 mm"],["Secondary","2 MP","Depth","f/2.4","","","","",""]]} |
| Video recording features | Slow Motion |
| Front camera video recording | {"text":"video_recording","table":["Full HD @30 fps","HD @30 fps"]} |
| Shooting modes | Cinema Mode |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Physical aperture | F1.8 |
| Ois | No |
| Auto focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Video recording | {"text":"video_recording","table":["Full HD @30 fps","HD @30 fps"]} |
| Front camera physical aperture | F2.0 |
| Camera features | 10 x Digital Zoom |
GENERAL
| Custom ui | Oxygen OS |
| Operating system | Android v16 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano (Hybrid)"]} |
| Launch date | May 7, 2026 (Official) |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Rear camera | 50 MP + 2 MP |
| Model | Nord CE 6 Lite 5G |
| Brand | OnePlus |
| Quick charging | Yes |
| Security updates | 5 Year |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in USA | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Doller |
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in UK | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Pound |
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in UAE | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Dirham |
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Saudi Arab | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Riyal |
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in China | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Yuan |
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Pakistan | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in PAK Rupee |
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Bangaladesh | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Taka |
| OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Japan | OnePlus Nord CE 6 Lite 5G Price in Yen |