OPPO Find X9 Ultra
STORAGE
256 GB
BATTERY
7050 mAh
DISPLAY
6.82 inches (17.32 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC
RAM
8 GB
CAMERA
200 MP + 50 MP + 200 MP + 50 MP
PRICE_IN_INDIA
-1OPPO Find X9 Ultra Specification
STORAGE
| Internal memory | 256 GB |
DESIGN
| Weight | 236 grams |
| Thickness | 8.65 mm |
BATTERY
| Wireless charging | Yes, 50W Wireless Charging |
| Quick charging | Yes, 100W |
| Capacity | 7050 mAh |
DISPLAY
| Peak brightness | 3600 nits |
| Screen resolution | 1440x3120 px (QHD+) |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display type | ProXDR LTPO AMOLED |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Pixel density | 504 ppi |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Screen size | 6.82 inches (17.32 cm) |
NETWORK CONNECTIVITY
| Volte | Yes |
| Nfc | Yes |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Wifi | Yes, Wi-Fi |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network support | 5G, 4G |
| Bluetooth | Yes |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor type | Ultrasonic |
PERFORMANCE
| Ram type | LPDDR5X |
| Processor | Octa core (4.61 GHz, Dual core, Oryon + 3.63 GHz, Hexa Core, Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Ram | 8 GB |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Adreno 840 |
CAMERA
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP"],["Primary","50 MP"]]} |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Lens Features","Focal Length","Sensor Size","Sensor Name","Zoom"],["Primary","200 MP","","23 mm","1/1.12\"","Sony LYT 901",""],["Secondary","50 MP","Ultra-Wide Angle","15 mm","1/2.76\"","Samsung ISOCELL S5KJN5","upto 3x Optical Zoom"],["Tertiary","200 MP","Periscope","70 mm","1/1.28\"","OmniVision","upto 3x Optical Zoom"],["Quaternary","50 MP","Telephoto","230 mm","","Samsung ISOCELL","upto 10x Optical Zoom"]]} |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
GENERAL
| Fingerprint sensor | Yes |
| Custom ui | ColorOS |
| Launch date | Upcoming |
| Operating system | Android v16 |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Quick charging | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Rear camera | 200 MP + 50 MP + 200 MP + 50 MP |
| Brand | OPPO |
| Model | Find X9 Ultra |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| OPPO Find X9 Ultra Price in USA | OPPO Find X9 Ultra Price in Doller |
| OPPO Find X9 Ultra Price in UK | OPPO Find X9 Ultra Price in Pound |
| OPPO Find X9 Ultra Price in UAE | OPPO Find X9 Ultra Price in Dirham |
| OPPO Find X9 Ultra Price in Saudi Arab | OPPO Find X9 Ultra Price in Riyal |
| OPPO Find X9 Ultra Price in China | OPPO Find X9 Ultra Price in Yuan |
| OPPO Find X9 Ultra Price in Pakistan | OPPO Find X9 Ultra Price in PAK Rupee |
| OPPO Find X9 Ultra Price in Bangaladesh | OPPO Find X9 Ultra Price in Taka |
| OPPO Find X9 Ultra Price in Japan | OPPO Find X9 Ultra Price in Yen |