Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB
BATTERY
9000 mAh
STORAGE
512 GB
DISPLAY
6.83 inches (17.35 cm)
PERFORMANCE
MediaTek Dimensity 9500s
RAM
12 GB
CAMERA
50 MP + 8 MP
PRICE_IN_INDIA
46999Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Specification
BATTERY
| Charging time 20 to 100 | 01h 08m 00s |
| Quick charging | Yes, 100W Hyper Charging |
| Capacity | 9000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
STORAGE
| Expandable memory | No |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Internal memory | 512 GB |
DISPLAY
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen resolution | 2772x1280 px (UHD (4k)) |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Display type | AMOLED |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 90.2 % |
| Peak brightness | 3500 nits |
| Hdr 10 | Yes, HDR 10+ |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 447 ppi |
| Screen size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Screen to body ratio calculated | 90.06 % |
DESIGN
| Waterproof | Yes, Water resistant, IP68, IP69, (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) |
| Width | 77.93 mm |
| Build material back | Back: Glass Fiber |
| Height | 162.99 mm |
| Weight | 219 grams |
| Thickness | 8.15 mm |
| Ruggedness | Dust Proof |
NETWORK CONNECTIVITY
| Gps | Yes with Glonass |
| Network support | 5G, 4G |
| Nfc | Yes |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Volte | Yes |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), MIMO |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Ir blaster | Yes |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor type | Ultrasonic |
PERFORMANCE
| Bootup time | 19.0 s |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500s |
| Processor | Octa core (3.73 GHz, Single core, Cortex X925 + 3.3 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2.4 GHz, Quad core, Cortex A720) |
| Graphics | Immortalis-G925 MC12 |
| Fabrication | 3 nm |
| Ram | 12 GB |
| Ram type | LPDDR5X Ultra |
CAMERA
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Front camera video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @30/60 fps","Full HD @30/60/120/240/960 fps","HD @120/240/960 fps"]} |
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @30/60 fps","Full HD @30/60/120/240/960 fps","HD @120/240/960 fps"]} |
| Auto focus | Yes |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features","Sensor Size","Pixel Size"],["Primary","50 MP","f/1.5","","1/1.95\"","1.6µm"],["Secondary","8 MP","f/2.2","Ultra-Wide Angle","1/4.0\"",""]]} |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Sensor Name","Pixel Size"],["Primary","20 MP","f/2.2","OV20B","1.4µm"]]} |
| Video recording features | {"text":"video_recording_features","table":["Video HDR","Video Pro Mode"]} |
| Shooting modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front camera physical aperture | F2.2 |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Ois | Yes |
| Video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @30/60 fps","Full HD @30/60/120/240/960 fps","HD @120/240/960 fps"]} |
| Physical aperture | F1.5 |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
| Stereo speakers | Yes |
GENERAL
| Os updates | 4 Year |
| Brand | Poco |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Custom ui | HyperOS |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Operating system | Android v16 |
| Model | X8 Pro Max |
| Launch date | March 17, 2026 (Official) |
| Quick charging | Yes |
| Rear camera | 50 MP + 8 MP |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Security updates | 6 Year |
| Price in india | 46999 |
People Searching for..
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in USA | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Doller |
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in UK | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Pound |
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in UAE | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Dirham |
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Saudi Arab | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Riyal |
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in China | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Yuan |
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Pakistan | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in PAK Rupee |
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Bangaladesh | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Taka |
| Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Japan | Poco X8 Pro Max 512 GB 12 GB Price in Yen |