Realme C100X
STORAGE
128 GB
BATTERY
8000 mAh
DISPLAY
6.8 inches (17.27 cm)
RAM
6 GB
PERFORMANCE
Unisoc T7250
CAMERA
50 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Realme C100X Specification
STORAGE
| Internal memory | 128 GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Expandable memory | Yes |
BATTERY
| Quick charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Capacity | 8000 mAh |
DESIGN
| Width | 78.23 mm |
| Height | 166.48 mm |
| Build material back | Back: Plastic |
| Thickness | 8.63 mm |
| Ruggedness | Dust Proof |
| Weight | 219 grams |
DISPLAY
| Screen size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Screen protection | Yes |
| Aspect ratio | 19.6:9 |
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display type | LCD |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 90.4 % |
| Hbm brightness | 900 nits |
| Screen resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Brightness | 700 nits |
| Pixel density | 254 ppi |
| Screen to body ratio calculated | 86.97 % |
SPECIAL FEATURES
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Fingerprint sensor position | Side |
NETWORK CONNECTIVITY
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Volte | Yes |
| Network support | 5G Not Supported, 4G |
| Sim 2 | {"text":"4G bands","table":[["Bands","Features"],["4G bands","TD-LTE 2300(band 40)"],["","FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5)"]]} |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Nfc | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
PERFORMANCE
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Ram type | LPDDR4X |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 6 GB |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| Chipset | Unisoc T7250 |
CAMERA
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Zoom"],["Primary","50 MP","f/1.8","upto 10x Digital Zoom"]]} |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture"],["Primary","5 MP","f/2.2"]]} |
| Video recording features | {"text":"video_recording_features","table":["Dual Video Recording","Slow Motion"]} |
| Front camera video recording | HD @30 fps |
| Video recording | HD @30 fps |
| Front camera physical aperture | F2.2 |
| Auto focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Physical aperture | F1.8 |
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["Full HD @30 fps","HD @30/120 fps"]} |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Camera features | 10 x Digital Zoom |
MULTIMEDIA
| Audio jack | 3.5 mm, USB Type-C |
GENERAL
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Operating system | Android v16 |
| Brand | Realme |
| Network | 5G: Not Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Model | C100X |
| Launch date | Upcoming |
| Custom ui | Realme UI |
| Rear camera | 50 MP |
| Quick charging | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Realme C100X Price in USA | Realme C100X Price in Doller |
| Realme C100X Price in UK | Realme C100X Price in Pound |
| Realme C100X Price in UAE | Realme C100X Price in Dirham |
| Realme C100X Price in Saudi Arab | Realme C100X Price in Riyal |
| Realme C100X Price in China | Realme C100X Price in Yuan |
| Realme C100X Price in Pakistan | Realme C100X Price in PAK Rupee |
| Realme C100X Price in Bangaladesh | Realme C100X Price in Taka |
| Realme C100X Price in Japan | Realme C100X Price in Yen |