Samsung Galaxy A57
STORAGE
256 GB
BATTERY
5000 mAh
DISPLAY
6.7 inches (17.02 cm)
RAM
8 GB
PERFORMANCE
Samsung Exynos 1680
CAMERA
50 MP + 12 MP + 5 MP
PRICE_IN_INDIA
56999Samsung Galaxy A57 Specification
STORAGE
| Expandable memory | No |
| Internal memory | 256 GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
BATTERY
| Quick charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Capacity | 5000 mAh |
DESIGN
| Ruggedness | Dust Proof |
| Height | 161.5 mm |
| Thickness | 6.9 mm |
| Waterproof | Yes, Water resistant, IP68, (up to 30 minutes in a depth of 1 meter) |
| Weight | 179 grams |
| Width | 76.8 mm |
DISPLAY
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus Plus |
| Hdr 10 | Yes, HDR 10+ |
| Display type | Super AMOLED Plus |
| Pixel density | 382 ppi |
| Peak brightness | 1900 nits |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Hbm brightness | 1200 nits |
| Screen to body ratio calculated | 88.65 % |
| Screen resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Screen size | 6.7 inches (17.02 cm) |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor type | Optical |
| Fingerprint sensor position | On-Screen |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
NETWORK CONNECTIVITY
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano/eSIM |
| Network support | 5G, 4G |
| Volte | Yes |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Gps | Yes with Glonass |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Nfc | Yes |
PERFORMANCE
| Graphics | Xclipse 550 |
| Processor | Octa core (2.9 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.6 GHz, Quad core, Cortex A720 + 1.95 GHz, Tri core, Cortex A520) |
| Fabrication | 4 nm |
| Architecture | 64 bit |
| Ram type | LPDDR5 |
| Ram | 8 GB |
| Chipset | Samsung Exynos 1680 |
CAMERA
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features","Sensor Size","Pixel Size","Zoom"],["Primary","50 MP","f/1.8","Wide Angle","1/1.56\"","1µm","upto 10x Digital Zoom"],["Secondary","12 MP","f/2.2","Ultra-Wide Angle","","1.12µm",""],["Tertiary","5 MP","f/2.4","Macro","","",""]]} |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features","Sensor Size","Pixel Size"],["Primary","12 MP","f/2.2","Wide Angle","1/3.2\"","1.12µm"]]} |
| Shooting modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @30 fps","Full HD @30/60 fps"]} |
| Auto focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Ois | Yes |
| Front camera video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @30 fps","Full HD @30/60 fps"]} |
| Camera features | 10 x Digital Zoom |
| Video recording | {"text":"video_recording","table":["4k @30 fps","Full HD @30/60 fps"]} |
| Physical aperture | F1.8 |
| Front camera physical aperture | F2.2 |
MULTIMEDIA
| Audio jack | USB Type-C |
| Stereo speakers | Yes |
GENERAL
| Custom ui | Samsung One UI |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano/eSIM"]} |
| Operating system | Android v16 |
| Security updates | 6 Year |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Os updates | 6 Years |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Launch date | March 25, 2026 (Official) |
| Rear camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP |
| Quick charging | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A57 |
| Price in india | 56999 |
People Searching for..
| Samsung Galaxy A57 Price in USA | Samsung Galaxy A57 Price in Doller |
| Samsung Galaxy A57 Price in UK | Samsung Galaxy A57 Price in Pound |
| Samsung Galaxy A57 Price in UAE | Samsung Galaxy A57 Price in Dirham |
| Samsung Galaxy A57 Price in Saudi Arab | Samsung Galaxy A57 Price in Riyal |
| Samsung Galaxy A57 Price in China | Samsung Galaxy A57 Price in Yuan |
| Samsung Galaxy A57 Price in Pakistan | Samsung Galaxy A57 Price in PAK Rupee |
| Samsung Galaxy A57 Price in Bangaladesh | Samsung Galaxy A57 Price in Taka |
| Samsung Galaxy A57 Price in Japan | Samsung Galaxy A57 Price in Yen |