Tecno Spark 50
BATTERY
6500 mAh
STORAGE
128 GB
DISPLAY
6.78 inches (17.22 cm)
RAM
4 GB
PERFORMANCE
MediaTek Dimensity 6400 MT6835
CAMERA
50 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Tecno Spark 50 Specification
STORAGE
| Storage type | UFS 2.2 |
| Expandable memory | Yes, Up to 2 TB |
| Internal memory | 128 GB |
BATTERY
| Quick charging | Yes, 45W |
| Type | Li-Polymer |
| Capacity | 6500 mAh |
DESIGN
| Thickness | 8.18 mm |
| Width | 79.3 mm |
| Height | 167.9 mm |
| Weight | 210 grams |
DISPLAY
| Bezelless display | Yes with punch-hole display |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen resolution | 720x1576 px (HD+) |
| Hbm brightness | 560 nits |
| Display type | IPS LCD |
| Screen size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Aspect ratio | 19.8:9 |
| Screen to body ratio calculated | 84.57 % |
| Pixel density | 256 ppi |
NETWORK CONNECTIVITY
| Network support | 5G, 4G |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Volte | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Ir blaster | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor position | Side |
| Fingerprint sensor | Yes |
PERFORMANCE
| Ram type | LPDDR4X |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Fabrication | 6 nm |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Ram | 4 GB |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 MT6835 |
CAMERA
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features","Zoom"],["Primary","50 MP","f/1.85","Wide Angle(76° field-of-view)","upto 10x Digital Zoom"]]} |
| Front camera flash | Yes, Screen flash |
| Rear camera flash | Yes, Dual LED Flash |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Lens Features"],["Primary","8 MP","f/2.0","Wide Angle"]]} |
| Rear camera video recording | {"text":"video_recording","table":["Full HD @30/60 fps","HD @30/60 fps"]} |
| Auto focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Front camera autofocus | No |
| Camera features | 10 x Digital Zoom |
| Physical aperture | F1.85 |
| Front camera physical aperture | F2.0 |
MULTIMEDIA
| Audio jack | 3.5 mm, USB Type-C |
GENERAL
| Custom ui | HiOS |
| Launch date | March 27, 2026 (Official) |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Operating system | Android v16 |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Brand | Tecno |
| Rear camera | 50 MP |
| Quick charging | Yes |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Model | Spark 50 |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Tecno Spark 50 Price in USA | Tecno Spark 50 Price in Doller |
| Tecno Spark 50 Price in UK | Tecno Spark 50 Price in Pound |
| Tecno Spark 50 Price in UAE | Tecno Spark 50 Price in Dirham |
| Tecno Spark 50 Price in Saudi Arab | Tecno Spark 50 Price in Riyal |
| Tecno Spark 50 Price in China | Tecno Spark 50 Price in Yuan |
| Tecno Spark 50 Price in Pakistan | Tecno Spark 50 Price in PAK Rupee |
| Tecno Spark 50 Price in Bangaladesh | Tecno Spark 50 Price in Taka |
| Tecno Spark 50 Price in Japan | Tecno Spark 50 Price in Yen |