Xiaomi Redmi 15A 5G
STORAGE
64 GB
BATTERY
6300 mAh
DISPLAY
6.9 inches (17.53 cm)
PERFORMANCE
Unisoc T8300
RAM
4 GB
CAMERA
32 MP
PRICE_IN_INDIA
-1Xiaomi Redmi 15A 5G Specification
STORAGE
| Internal memory | 64 GB |
| Expandable memory | Yes, Up to 2048 GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
BATTERY
| Quick charging | Yes, 15W |
| Capacity | 6300 mAh |
| Type | Li-ion |
DESIGN
| Thickness | 8.15 mm |
| Build material back | Back: Polycarbonate |
| Width | 79.47 mm |
| Ruggedness | Dust Proof |
| Weight | 210 grams |
| Height | 171.56 mm |
DISPLAY
| Refresh rate | 120 Hz |
| Screen resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Screen to body ratio calculated | 84.31 % |
| Screen to body ratio claimed by the brand | 84.3 % |
| Peak brightness | 800 nits |
| Display type | IPS LCD |
| Pixel density | 254 ppi |
| Screen size | 6.9 inches (17.53 cm) |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other sensors | Light sensor, Proximity sensor, Compass |
| Fingerprint sensor position | Side |
NETWORK CONNECTIVITY
| Network support | 5G, 4G |
| Sim size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Volte | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gps | Yes with Glonass |
| Sim 1 | {"text":"5G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28"],["","TDD N40 / N41 / N78"]]} |
| Sim 2 | {"text":"5G bands","table":[["Bands","Features"],["5G bands","FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28"],["","TDD N40 / N41 / N78"]]} |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
PERFORMANCE
| Ram type | LPDDR4X |
| Graphics | Mali-G57 |
| Chipset | Unisoc T8300 |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Fabrication | 6 nm |
| Ram | 4 GB |
MULTIMEDIA
| Audio jack | 3.5 MM |
| Stereo speakers | Yes |
CAMERA
| Resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Pixel Size"],["Primary","32 MP","f/2.0","1.12µm"]]} |
| Auto focus | Yes |
| Front camera resolution | {"text":"resolution","table":[["Camera","MP","Aperture","Sensor Size","Pixel Size"],["Primary","8 MP","f/2.0","1/4.0\"","1.12µm"]]} |
| Front camera physical aperture | F2.0 |
| Rear camera flash | Yes, LED Flash |
| Ois | No |
| Physical aperture | F2.0 |
| Camera features | Digital Zoom |
GENERAL
| Custom ui | HyperOS |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Operating system | Android v16 |
| Launch date | March 27, 2026 (Official) |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available Not Supported in India, 3G: Available |
| Model | Redmi 15A 5G |
| Sim size | {"text":"sim_size","table":["SIM1: Nano","SIM2: Nano"]} |
| Brand | Xiaomi |
| Rear camera | 32 MP |
| Security updates | 6 Year |
| Sim slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Quick charging | Yes |
| Os updates | 4 Year |
| Price in india | not disclosed |
People Searching for..
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in USA | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Doller |
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in UK | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Pound |
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in UAE | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Dirham |
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Saudi Arab | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Riyal |
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in China | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Yuan |
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Pakistan | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in PAK Rupee |
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Bangaladesh | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Taka |
| Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Japan | Xiaomi Redmi 15A 5G Price in Yen |