Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS
CAPACITY
328 Litres
DEFROSTING_TECHNOLOGY
Frost Free
ENERGY_RATING
2 Star
NO_OF_DOORS
2
SHELVES
Toughened Glass
PRICE_IN_INDIA
27252Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Specification
GENERAL
| Title | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator Moon Silver CDD3532MS |
| Brand | Candy |
| Capacity | 328 Litres |
| Defrosting technology | Frost Free |
| Energy rating | 2 Star |
| Model no | CDD3532MS |
| Refrigerator type | Double Door |
| Price in india | 27252 |
AIR FLOW
| Air circulation | Yes |
FREEZER
| Freezer location | Top |
| Freezer lamp | Yes |
BODY DESIGN
| Color | Moon Silver |
| Door lock | Yes |
| Handle | Yes |
| Handle design | Reccessed |
| Ice dispenser | No |
| Interiors | LED |
| Water dispenser | No |
DIMENSIONS
| Height | 164 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 66 cm |
BASKET GASKET SHELFS
| Anti bacteria gasket | Yes |
| Chiller tray | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No of bottle shelves | 1 |
| No of doors | 2 |
| No of shelves | 3 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable basket | Yes |
SERVICES WARRANTY
| Warranty | 1 Year |
| Package contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Compressor warranty | 10 Years |
OTHERS FEATURES
| Stabilizer free operation | Yes |
OTHER DETAILS
| Importer | Haier Applinaces pvt ltd, Haier Appliances India Pvt. Ltd, B3 - MIDC Ranjangaon, Near Taluka Shirur, Maharashtra |
| Manufacturer | Haier Applinaces pvt ltd, Haier Appliances India Pvt. Ltd, B3 - MIDC Ranjangaon, Near Taluka Shirur, Maharashtra |
| Country of origin | India |
| Packer | Haier Applinaces pvt ltd, Haier Appliances India Pvt. Ltd, B3 - MIDC Ranjangaon, Near Taluka Shirur, Maharashtra |
People Searching for..
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in USA | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Doller |
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in UK | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Pound |
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in UAE | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Dirham |
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Saudi Arab | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Riyal |
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in China | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Yuan |
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Pakistan | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in PAK Rupee |
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Bangaladesh | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Taka |
| Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Japan | Candy Double Door 328 Litres 2 Star Refrigerator CDD3532MS Price in Yen |