IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU
CAPACITY
331 Litres
DEFROSTING_TECHNOLOGY
Frost Free
ENERGY_RATING
3 Star
NO_OF_DOORS
2
SHELVES
Toughened Glass
PRICE_IN_INDIA
37683IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Specification
GENERAL
| Title | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator Metal Black IFBFF-3833DKSETU |
| Brand | IFB |
| Capacity | 331 Litres |
| Defrosting technology | Frost Free |
| Energy rating | 3 Star |
| Model no | IFBFF-3833DKSETU |
| Refrigerator type | Double Door |
| Price in india | 37683 |
AIR FLOW
| Air circulation | Yes |
FREEZER
| Freezer location | Top |
| Freezer lamp | Yes |
BODY DESIGN
| Color | Metal Black |
| Door lock | Yes |
| Handle | Yes |
| Handle design | Reccessed |
| Ice dispenser | No |
| Interiors | LED |
| Water dispenser | No |
DIMENSIONS
| Height | 178 cm |
| Width | 59 cm |
| Depth | 75 cm |
BASKET GASKET SHELFS
| Anti bacteria gasket | Yes |
| Chiller tray | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No of bottle shelves | 2 |
| No of doors | 2 |
| No of shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable basket | Yes |
SERVICES WARRANTY
| Warranty | 1 Year |
| Package contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Compressor warranty | 10 Years |
OTHERS FEATURES
| Stabilizer free operation | Yes |
OTHER DETAILS
| Importer | IFB REFRIGERATION LIMITED, PLOT NO A-1 KAREGAON RANJANGAON MIDC, PHASE 3 Shirur, Maharashtra |
| Manufacturer | IFB REFRIGERATION LIMITED, PLOT NO A-1 KAREGAON RANJANGAON MIDC, PHASE 3 Shirur, Maharashtra |
| Country of origin | India |
| Packer | IFB REFRIGERATION LIMITED, PLOT NO A-1 KAREGAON RANJANGAON MIDC, PHASE 3 Shirur, Maharashtra |
People Searching for..
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in USA | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Doller |
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in UK | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Pound |
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in UAE | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Dirham |
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Saudi Arab | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Riyal |
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in China | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Yuan |
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Pakistan | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in PAK Rupee |
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Bangaladesh | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Taka |
| IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Japan | IFB Double Door 331 Litres 3 Star Refrigerator IFBFF-3833DKSETU Price in Yen |