LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU
CAPACITY
210 Litres
ENERGY_RATING
5 Star
NO_OF_DOORS
1
SHELVES
Toughened Glass
PRICE_IN_INDIA
20990LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Specification
GENERAL
| Brand | LG |
| Capacity | 210 Litres |
| Energy rating | 5 Star |
| Model no | GL-D231APZU |
| Refrigerator type | Single Door |
| Price in india | 20990 |
AIR FLOW
| Air circulation | Yes |
FREEZER
| Freezer location | Top |
| Freezer lamp | Yes |
BODY DESIGN
| Color | Shiny Steel |
| Door lock | Yes |
| Handle | Yes |
| Handle design | External Handle |
| Ice dispenser | No |
| Interiors | LED |
| Water dispenser | No |
DIMENSIONS
| Height | 125 cm |
| Width | 59.1 cm |
| Depth | 62 cm |
BASKET GASKET SHELFS
| Anti bacteria gasket | Yes |
| Chiller tray | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No of bottle shelves | 3 |
| No of doors | 1 |
| No of shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable basket | Yes |
SERVICES WARRANTY
| Warranty | 1 Year |
| Package contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Base Stand |
| Compressor warranty | 10 Years |
OTHERS FEATURES
| Stabilizer free operation | Yes |
OTHER DETAILS
| Importer | LG ELECTRONICS INDIA PVT. LTD. |
| Manufacturer | LG ELECTRONICS INDIA PVT. LTD. |
| Country of origin | India |
| Packer | LG Electronics India Pvt. Ltd. |
People Searching for..
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in USA | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Doller |
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in UK | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Pound |
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in UAE | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Dirham |
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Saudi Arab | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Riyal |
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in China | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Yuan |
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Pakistan | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in PAK Rupee |
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Bangaladesh | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Taka |
| LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Japan | LG Single Door 210 Litres 5 Star Refrigerator GL-D231APZU Price in Yen |