Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL
CAPACITY
189 Litres
ENERGY_RATING
5 Star
NO_OF_DOORS
1
SHELVES
Toughened Glass
PRICE_IN_INDIA
23999Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Specification
GENERAL
| Brand | Samsung |
| Capacity | 189 Litres |
| Energy rating | 5 Star |
| Model no | RR21C2F25NK/HL |
| Refrigerator type | Single Door |
| Price in india | 23999 |
AIR FLOW
| Air circulation | Yes |
FREEZER
| Freezer location | Top |
| Freezer lamp | Yes |
BODY DESIGN
| Color | Orange Blossom Blue |
| Door lock | Yes |
| Handle | Yes |
| Handle design | External Handle |
| Ice dispenser | No |
| Interiors | LED |
| Water dispenser | No |
DIMENSIONS
| Height | 132.5 cm |
| Width | 57.8 cm |
| Depth | 71.6 cm |
BASKET GASKET SHELFS
| Anti bacteria gasket | Yes |
| Chiller tray | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No of bottle shelves | 2 |
| No of doors | 1 |
| No of shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable basket | Yes |
SERVICES WARRANTY
| Warranty | 1 Year |
| Package contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card |
| Compressor warranty | 20 Years |
OTHERS FEATURES
| Stabilizer free operation | Yes |
OTHER DETAILS
| Importer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Country of origin | India |
| Packer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
People Searching for..
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in USA | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Doller |
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in UK | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Pound |
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in UAE | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Dirham |
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Saudi Arab | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Riyal |
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in China | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Yuan |
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Pakistan | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in PAK Rupee |
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Bangaladesh | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Taka |
| Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Japan | Samsung Single Door 189 Litres 5 Star Refrigerator RR21C2F25NK/HL Price in Yen |