SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS
CAPACITY
92 Litres
DEFROSTING_TECHNOLOGY
Direct Cool
ENERGY_RATING
2 Star
NO_OF_DOORS
1
SHELVES
Toughened Glass
PRICE_IN_INDIA
10990SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Specification
GENERAL
| Title | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator Metal Silver SJ-MRW101N2-PSS |
| Brand | Sharp |
| Capacity | 92 Litres |
| Defrosting technology | Direct Cool |
| Energy rating | 2 Star |
| Model no | SJ-MRW101N2-PSS |
| Refrigerator type | Single Door |
| Price in india | 10990 |
AIR FLOW
| Air circulation | Yes |
FREEZER
| Freezer location | Top |
| Freezer lamp | Yes |
BODY DESIGN
| Color | Metal Silver |
| Door lock | Yes |
| Handle | Yes |
| Handle design | External Handle |
| Ice dispenser | No |
| Interiors | LED |
| Water dispenser | No |
DIMENSIONS
| Height | 84 cm |
| Width | 47 cm |
| Depth | 44 cm |
BASKET GASKET SHELFS
| Anti bacteria gasket | Yes |
| Chiller tray | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No of bottle shelves | 1 |
| No of doors | 1 |
| No of shelves | 2 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable basket | Yes |
SERVICES WARRANTY
| Warranty | 1 Year |
| Package contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Compressor warranty | 10 Years |
OTHERS FEATURES
| Stabilizer free operation | Yes |
OTHER DETAILS
| Importer | Sharp Business Systems (India) Private Limited, Plot No. 51, First Floor, Okhla Industrial Estate, Phase-III, New Delhi |
| Manufacturer | Sharp Business Systems (India) Private Limited, Plot No. 51, First Floor, Okhla Industrial Estate, Phase-III, New Delhi |
| Country of origin | India |
| Packer | Sharp Business Systems (India) Private Limited, Plot No. 51, First Floor, Okhla Industrial Estate, Phase-III, New Delhi |
People Searching for..
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in USA | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Doller |
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in UK | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Pound |
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in UAE | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Dirham |
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Saudi Arab | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Riyal |
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in China | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Yuan |
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Pakistan | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in PAK Rupee |
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Bangaladesh | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Taka |
| SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Japan | SHARP Single Door 92 Litres 2 Star Refrigerator SJ-MRW101N2-PSS Price in Yen |