Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355
CAPACITY
308 Litres
DEFROSTING_TECHNOLOGY
Frost Free
ENERGY_RATING
3 Star
NO_OF_DOORS
2
SHELVES
Toughened Glass
PRICE_IN_INDIA
39999Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Specification
GENERAL
| Title | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator TITAN STEEL IF INV ELT DF355 |
| Brand | Whirlpool |
| Capacity | 308 Litres |
| Defrosting technology | Frost Free |
| Energy rating | 3 Star |
| Model no | IF INV ELT DF355 |
| Refrigerator type | Double Door |
| Price in india | 39999 |
AIR FLOW
| Air circulation | Yes |
FREEZER
| Freezer location | Top |
| Freezer lamp | Yes |
BODY DESIGN
| Color | TITAN STEEL |
| Door lock | Yes |
| Handle | Yes |
| Handle design | Reccessed |
| Ice dispenser | No |
| Interiors | LED |
| Water dispenser | No |
DIMENSIONS
| Height | 167 cm |
| Width | 61 cm |
| Depth | 71 cm |
BASKET GASKET SHELFS
| Anti bacteria gasket | Yes |
| Chiller tray | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No of bottle shelves | 1 |
| No of doors | 2 |
| No of shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable basket | Yes |
SERVICES WARRANTY
| Warranty | 1 Year |
| Package contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
| Compressor warranty | 10 Years |
OTHERS FEATURES
| Stabilizer free operation | Yes |
OTHER DETAILS
| Importer | Whirlpool of India Ltd.Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra |
| Manufacturer | Whirlpool of India Ltd.Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra |
| Country of origin | India |
| Packer | Whirlpool of India Ltd.Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra |
People Searching for..
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in USA | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Doller |
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in UK | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Pound |
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in UAE | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Dirham |
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Saudi Arab | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Riyal |
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in China | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Yuan |
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Pakistan | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in PAK Rupee |
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Bangaladesh | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Taka |
| Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Japan | Whirlpool Double Door 308 Litres 3 Star Refrigerator IF INV ELT DF355 Price in Yen |