Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV
CAPACITY
200 Litres
ENERGY_RATING
3 Star
NO_OF_DOORS
1
SHELVES
Toughened Glass
PRICE_IN_INDIA
17999Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Specification
GENERAL
| Brand | Whirlpool |
| Capacity | 200 Litres |
| Energy rating | 3 Star |
| Model no | 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV |
| Refrigerator type | Single Door |
| Price in india | 17999 |
AIR FLOW
| Air circulation | Yes |
FREEZER
| Freezer location | Top |
| Freezer lamp | Yes |
BODY DESIGN
| Color | Neo Dutch |
| Door lock | Yes |
| Handle | Yes |
| Handle design | Reccessed |
| Ice dispenser | No |
| Interiors | LED |
| Water dispenser | No |
DIMENSIONS
| Height | 125.5 cm |
| Width | 53.5 cm |
| Depth | 61.5 cm |
BASKET GASKET SHELFS
| Anti bacteria gasket | Yes |
| Chiller tray | Yes |
| Egg tray | Yes |
| No of bottle shelves | 2 |
| No of doors | 1 |
| No of shelves | 4 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable basket | Yes |
SERVICES WARRANTY
| Warranty | 1 Year |
| Package contents | 1 unit of Refrigerator, 1 key & user manual, removable legs inside vegetable crispe |
| Compressor warranty | 10 Years |
OTHERS FEATURES
| Stabilizer free operation | Yes |
OTHER DETAILS
| Importer | Whirlpool of India Ltd.Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra |
| Manufacturer | Whirlpool of India Ltd.Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra |
| Country of origin | India |
| Packer | Whirlpool of India Ltd.Plot No. A-4, MIDC Ranjangaon,Taluka Shirur, Dist: Pune, Maharashtra |
People Searching for..
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in USA | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Doller |
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in UK | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Pound |
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in UAE | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Dirham |
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Saudi Arab | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Riyal |
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in China | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Yuan |
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Pakistan | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in PAK Rupee |
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Bangaladesh | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Taka |
| Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Japan | Whirlpool Single Door 200 Litres 3 Star Refrigerator 215 VITAMAGIC PRO PRM 3S INV Price in Yen |