Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM
SCREEN_SIZE
11 inches (27.94 cm)
PROCESSOR
Octa core (Tri core + Penta Core)
REAR_RESOLUTION
12 MP Wide camera, ƒ/1.8 aperture
FRONT_RESOLUTION
12 MP Wide camera, ƒ/2.0 aperture
CAPACITY
7600 mAh
PRICE_IN_INDIA
94900Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Specification
GENERAL
| Launch date | March 2026 (Official) |
| Brand | Apple |
| Model | iPad Air 2026 M4 Chip 11 Inch 512GB Wi-Fi |
| Operating system | iPadOS v26 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Price in india | 94900 |
DESIGN
| Height | 247.6 mm |
| Width | 178.5 mm |
| Thickness | 6.1 mm |
| Weight | 464 grams |
| Colours | Blue |
DISPLAY
| Screen size | 11 inches (27.94 cm) |
| Screen resolution | 1640x2360 px (QHD (2k) |
| Pixel density | 264 ppi |
| Display type | Liquid Retina LED backlit Multi‑Touch |
| Touch screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
PERFORMANCE
| Chipset | Apple M4 chip |
| Processor | Octa core (Tri core + Penta Core) |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 12 GB |
STORAGE
| Internal memory | 512 GB |
REAR CAMERA
| Rear camera setup | Single |
| Rear resolution | 12 MP Wide camera, ƒ/1.8 aperture |
| Auto focus | Yes |
| Flash | Yes, Retina Flash |
| Shooting modes | Burst mode |
| Video recording | Yes |
FRONT CAMERA
| Front camera setup | Single |
| Front resolution | 12 MP Wide camera, ƒ/2.0 aperture |
BATTERY
| Capacity | 7600 mAh |
| Type | Lithium-ion |
NETWORK CONNECTIVITY
| Wifi | Wi-Fi 7 (802.11be) with 2x2 MIMO |
| Bluetooth | v6.0 |
| Gps | with Glonass |
MULTIMEDIA
| Audio features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Audio jack | USB Type-C |
SPECIAL FEATURES
| Fingerprint sensor | Yes |
| Fingerprint sensor position | Top |
WARRANTY
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
OTHER DETAILS
| Importer | Apple INC, One Apple Park Way, Cupertino, CA 95014, USA |
| Manufacturer | Apple, Apple Inc, One Apple Park Way, Cupertino, CA 95014, USA. or Apple India Private Limited 13th Floor, Prestige Minsk Square, Municipal No. 6, Cubbon Road, Bengaluru, Karnataka, India |
| Country of origin | India |
| Packer | Apple India Private Limited 13th Floor, Prestige Minsk Square, Municipal No. 6, Cubbon Road, Bengaluru, Karnataka, India |
People Searching for..
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in USA | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Doller |
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in UK | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Pound |
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in UAE | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Dirham |
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Saudi Arab | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Riyal |
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in China | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Yuan |
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Pakistan | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in PAK Rupee |
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Bangaladesh | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Taka |
| Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Japan | Apple iPad Air 2026 11 Inch Wi-FI with M4 Chip 512GB, 12GB RAM Price in Yen |