OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi
SCREEN_SIZE
12.1 inches (30.73 cm)
PROCESSOR
Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55)
REAR_RESOLUTION
8 MP Primary Camera
FRONT_RESOLUTION
8 MP, Primary Camera
CAPACITY
10050 mAh
PRICE_IN_INDIA
26999OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Specification
GENERAL
| Launch date | December 2025 (Official) |
| Brand | OnePlus |
| Model | Pad Go 2 Wi-Fi |
| Custom ui | OxygenOS |
| Operating system | Android v16 |
| Price in india | 26999 |
DESIGN
| Height | 266 mm |
| Width | 192.8 mm |
| Thickness | 6.8 mm |
| Weight | 597 grams |
| Colours | Shadow Black, Lavender Drift |
DISPLAY
| Screen size | 12.1 inches (30.73 cm) |
| Screen resolution | 2800 x 1980 Pixels |
| Pixel density | 284 ppi |
| Display type | LCD |
| Touch screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
PERFORMANCE
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300-Ultra |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 8 GB |
STORAGE
| Internal memory | 128 GB |
REAR CAMERA
| Rear camera setup | Single |
| Rear resolution | 8 MP Primary Camera |
| Video recording | Yes |
FRONT CAMERA
| Front camera setup | Single |
| Front resolution | 8 MP, Primary Camera |
BATTERY
| Capacity | 10050 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Wifi | Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G, Wi-Fi 6 (802.11ax) , Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | v5.4 |
MULTIMEDIA
| Audio features | Yes |
WARRANTY
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
OTHER DETAILS
| Importer | ONEPLUS TECHNOLOGY INDIA PRIVATE LIMITED. UB CITY, 6TH FLOOR, UB CITY 24, UB CITY, VITTAL MALLYA RD, D' SOUZA LAYOUT ASHOK NAGAR, BENGALURU, BENGALURU URBAN, KARNATAKA |
| Manufacturer | Oneplus Technology (Shenzhen) Co., Ltd. 18C02, 18C03, 18C04 And 18C05, Shum YIP Terra Building, Binhe Avenue North, Futian District, Shenzhen, Guangdong, P.R. China |
| Country of origin | India |
| Packer | ONEPLUS TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO., LTD. 18C02, 18C03, 18C04 AND 18C05, SHUM YIP TERRA BUILDING, BINHE AVENUE NORTH, FUTIAN DISTRICT, SHENZHEN, GUANGDONG, P.R. CHINA |
People Searching for..
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in USA | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Doller |
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in UK | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Pound |
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in UAE | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Dirham |
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Saudi Arab | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Riyal |
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in China | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Yuan |
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Pakistan | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in PAK Rupee |
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Bangaladesh | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Taka |
| OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Japan | OnePlus Pad Go 2 Wi-Fi Price in Yen |