Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G
SCREEN_SIZE
12.1 inches (30.73 cm)
PROCESSOR
Octa core (2.7 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520)
REAR_RESOLUTION
8 MP Primary Camera,f/2.0, Wide Angle(1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size)
FRONT_RESOLUTION
8 MP f/2.28, Wide Angle, Primary Camera(1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size)
CAPACITY
12000 mAh
PRICE_IN_INDIA
28999Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Specification
GENERAL
| Launch date | January 2026 (Official) |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G |
| Custom ui | HyperOS |
| Operating system | Android v15 |
| Network | 5G: Supported in India, 4G: Available, 3G: Available, 2G: Available |
| Price in india | 28999 |
DESIGN
| Height | 279.80 mm |
| Width | 181.65 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Weight | 620 grams |
| Colours | Graphite Grey, Quick Silver |
DISPLAY
| Screen size | 12.1 inches (30.73 cm) |
| Screen resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel density | 249 ppi |
| Display type | 2.5K Crystal-clear |
| Touch screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
PERFORMANCE
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Processor | Octa core (2.7 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 810 |
| Ram | 8 GB |
STORAGE
| Internal memory | 128 GB |
| Expandable memory | Yes, Upto 2 TB |
REAR CAMERA
| Rear camera setup | Single |
| Rear resolution | 8 MP Primary Camera,f/2.0, Wide Angle(1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size) |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera features | Digital Zoom |
| Video recording | Yes |
FRONT CAMERA
| Front camera setup | Single |
| Front resolution | 8 MP f/2.28, Wide Angle, Primary Camera(1/4.0" sensor size, 1.12µm pixel size) |
| Video recording | Yes |
BATTERY
| Capacity | 12000 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Network support | 5G: Supported in India, 4G: Available, 3G: Available, 2G: Available |
| Wifi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| Usb connectivity | Yes |
MULTIMEDIA
| Audio features | Dolby Vision |
SPECIAL FEATURES
| Other sensors | Accelerometer, Gyroscope, Ambient Light Sensor, Color Temperature Sensor, Electronic Compass, Hall Sensor |
WARRANTY
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
OTHER DETAILS
| Importer | Xiaomi Technology India Pvt Ltd Orchid Embassy Tech Village Devarabeesanahalli Bangalore |
| Manufacturer | BYD (India) Private Limited, Developed Plot No. OZ 7, Sipcot, Oragadam, Sriperambudur, Kancheepuram, Tamil Nadu, India, Xiaomi |
| Country of origin | China |
| Packer | DBG Technology (India) Private Limited, Plot No. 2, N. H. No. 8, ICD Bawal, Sector – 8, Bawal, District – Rewari, Haryana, India |
People Searching for..
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in USA | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Doller |
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in UK | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Pound |
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in UAE | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Dirham |
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Saudi Arab | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Riyal |
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in China | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Yuan |
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Pakistan | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in PAK Rupee |
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Bangaladesh | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Taka |
| Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Japan | Xiaomi Redmi Pad 2 Pro Wi-Fi+5G Price in Yen |