Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black)
PRICE_IN_INDIA
27000Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Specification
GENERAL
| Brand | Samsung |
| Model | UN28H4000 |
| Warranty | 1 Year |
| Box contents | TV Remote control and User manual, power Cable, |
| Price in india | 27000 |
DISPLAY
| Type | LED |
| Size diagonal | 28 inch |
| Resolution | Full HD, 1366 x 768 Pixels |
| Led backlight type | Edge LED |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Aspect ratio | 0.67292 |
| Horizontal viewing angles | 178 Degrees |
| Vertical viewing angles | 178 Degrees |
| Curved tv | No |
| Ultra slim tv | No |
| Other display features | HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer |
PHYSICAL DESIGN
| Colour | Black |
| Weight without stand | 3.7 kg |
| Weight with stand | 4.08 Kg |
| Dimensions with stand wxhxd | 643.4 x 396.5 x 62.9 mm |
| Dimensions without stand wxhxd | 643.4 x 435 x 203.2 mm |
| Stand colour | Black |
VIDEO
| Analog tv reception formats | AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM |
| Video formats supported | 3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM |
| Image formats supported | JPEG |
AUDIO
| Sound type | 2.0,Stereo |
| Audio formats supported | DTS Premium Sound |
| No of speakers | 2 |
| Output per speaker | 3 W |
| Total speaker output | 6 W |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
CONNECTIVITY PORTS
| Usb ports | 1 |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Hdmi ports | 1(Side) |
| Mhl enabled | No |
| Headphonespeaker output ports | 1 |
| Rf input analog coaxial ports | 1 |
| Component output rgb input ports | 1 |
| Ethernet sockets | 1 |
| Nfc ports | No |
SMART TV FEATURES
| Smart tv | No |
| Wifi present | No |
| Band support | Single Band |
| Miracastscreen mirroring support | No |
| Bluetooth | No |
| Inbuilt apps | No |
| Facebook and social media integration | No |
| Games | No |
| Other smart features | Auto volume leveller |
REMOTE
| Universal control present | No |
| Touch controls present | No |
| Internet access | No |
| Other remote features | No |
POWER SUPPLY
| Voltage requirement | 100 - 240 V |
| Power consmption running | 50 - 60 Hz |
| Power consmption standby | 45 W |
| Power saving mode | .03 W |
People Searching for..
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in USA | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Doller |
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in UK | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Pound |
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in UAE | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Dirham |
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Saudi Arab | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Riyal |
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in China | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Yuan |
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Pakistan | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in PAK Rupee |
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Bangaladesh | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Taka |
| Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Japan | Samsung UN28H4000 28 Inches 720p LED TV (Black) Price in Yen |