Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV
SCREEN_TYPE
Mini LED
SCREEN_SIZE
43 inches
SCREEN_RESOLUTION
4K, 3840 x 2160 Pixels
CONNECTIVITY
1, 3
FEATURES
Smart TV, Wifi Present, Internet Access
PRICE_IN_INDIA
43990Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Specification
GENERAL
| Brand | Samsung |
| Model | UA43M71HAULXL |
| Warranty | 1 year warranty on product |
| Box contents | 1 x Television U, 1 x Remote, 1 x Power Cable, 2 x AAA Batteries, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Price in india | 43990 |
DISPLAY
| Type | Mini LED |
| Size diagonal | 43 inches |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160 Pixels |
| Refresh rate | 50 Hz |
| Horizontal viewing angles | 178 Degrees |
| Vertical viewing angles | 178 Degrees |
| Curved tv | No |
| Ultra slim tv | No |
PHYSICAL DESIGN
| Colour | Black |
| Weight without stand | 7.3 Kg |
| Dimensions without stand wxhxd | 96.75 x 8.32 x 56.15 cm |
| Stand colour | Black |
VIDEO
| Analog tv reception formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video formats supported | 3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB |
| Image formats supported | JPEG, GIF, PNG |
AUDIO
| Audio formats supported | AAC, M4A, MP2, MP3, WMA |
| Total speaker output | 30 Watts |
| Other smart audio features | Auto volume leveller: Balance |
CONNECTIVITY PORTS
| Usb ports | 1 |
| Usb supports | Audio, Video, Image |
| Hdmi ports | 3 |
SMART TV FEATURES
| Smart tv | Yes |
| Wifi present | Yes |
| Band support | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Processor type | Tizen |
| Inbuilt apps | Netflix, Prime etc. |
| Games | Yes |
REMOTE
| Universal control present | No |
| Touch controls present | No |
| Internet access | Yes |
| Other remote features | Smart Control |
OTHER DETAILS
| Importer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
| Country of origin | India |
| Packer | Samsung India Electronics Pvt. Ltd., 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi |
People Searching for..
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in USA | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Doller |
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in UK | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Pound |
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in UAE | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Dirham |
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Saudi Arab | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Riyal |
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in China | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Yuan |
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Pakistan | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in PAK Rupee |
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Bangaladesh | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Taka |
| Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Japan | Samsung UA43M71HAULXL 43 Inches Mini LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV Price in Yen |